سفر زمینی به گرجستان

سفر زمینی به گرجستان

سفر زمینی به گرجستان یکی از پر طرفدارترین روش های بازدید از گرجستان است که به دلیل نزدیکی به ایران و صرفه جوئی در مخارج سفر انتخاب میشود. همچنین عده زیادی هستند که با در نظر گرفتن طولانی بودن سفر زمینی؛ از رانندگی در جاده و مناظر زیبای بین راه لذت می برند و آنرا به راحتی های سفر هوائی ترجیح می دهند.

در این مطلب سعی داریم بطور خلاصه راه های سفر زمینی به گرجستان را برای شما توضیح دهیم.

سفر زمینی به گرجستان از طریق آذربایجان

مسافران از طریق مرز زمینی بیله سوار و یا آستارا وارد جمهوری آذربایجان شده و پس از عبور از جاده های این کشور از طریق مرز زمینی “پل قرمز” وارد گرجستان می شوند.
این مسیر به لحاظ نزدیکی و عدم کوهستانی بودن مناسب است، ولی جاده های جمهوری آذربایجان در برخی از مناطق ناهموار هستند و یا در دست تعمیر می باشند.

در مسیر راه آذربایجان مزاحمت ها و اخذ رشوه از سوی برخی سوء استفاده کنندگان دولتی یا غیر دولتی به مراتب گزارش شده است.

نکته مهم برای کسانی که از مسیر جمهوری آذربایجان برای سفر به گرجستان استفاده می کنند:

کسانی که قصد دارند هم حین ورود و هم خروج، از قلمرو جمهوری آذربایجان استفاده کنند، باید ویزا ۲ بار ورود دریافت نمایند. جمهوری آذربایجان در مبادی ورودی و خروجی برای اتباع ایرانی روادید صادر نمی کند.
بنابراین ایرانیان باید از سفارتخانه ها یا سرکنسولگری های این کشور در ایران (تهران و تبریز) قبلاً روادید دریافت کنند.

کسانی که در گذرنامه های آنان روادید و مهر ورود و خروج ارمنستان وجود داشته باشد، امکان سفر به جمهوری آذربایجان نخواهند داشت و با مشکلات زیاد مواجه خواهند شد.

سفر زمینی به گرجستان از طریق ارمنستان

مسافرانی که قصد سفر به گرجستان را دارند، علاوه بر مسیر جمهوری آذربایجان می توانند از طریق مرز “نوردوز” وارد ارمنستان شده و پس از عبور از جاده های کوهستانی ارمنستان، از طریق مرز “ساداخلو” وارد گرجستان شوند.

با توجه به کوهستانی بودن مسیر بویژه در ارمنستان، این مسیر در فصل زمستان توصیه نمی شود.

برای سفر به ارمنستان نیازی به اخذ روادید یا ویزا ندارید. در حال حاضر ایرانیان بدون دریافت ویزا می توانند از ارمنستان بازدید کنند.

سفر زمینی به گرجستان از طریق ترکیه

مسافرانی که مسیر زمینی ترکیه را برای سفر به گرجستان انتخاب می کنند، می توانند پس از خروج از مرز بازرگان از طریق یکی از دو مرز زمینی “پوسوف” یا “سارپی” (در نزدیکی بندر باتومی) و یا مرز “واله” از ترکیه وارد گرجستان شوند. مرز سارپی به بندر باتومی و مرز واله به شهر تفلیس نزدیکتر هستند.

وجود جاده های نسبتا خوب، مسیر ترکیه را برای مسافران ایرانی مناسب تر می سازد. بویژه اینکه ایرانیان برای ورود به ترکیه، نیازمند روادید نیستند.

قشقایی جورجیا

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *